Každý z nás už zažil ten pocit, že máte dobrý recept z maku, prídete do špajze a tam nájdete už len horký a stuchnutý mak. Ak chcete vedieť, prečo mak zhorkol, čítajte ďalej. Ak chcete okamžité riešenia, čo urobiť, aby sa mak dal ešte použiť, pokračujte na spodnú časť článku.
Oxidácia tukov: Mak obsahuje vysoký podiel tukov, ktoré sú náchylné na oxidáciu. Keď sú tieto tuky vystavené vzduchu, svetlu alebo teplu, dochádza k ich rozkladu, čo vedie k vzniku horkej chuti. Tento proces je podobný ako pri iných semienkach a orechoch.
Starosť a skladovanie: Ak je mak starý alebo nesprávne uskladnený, môže sa rýchlejšie znehodnotiť. Vlhkosť, teplota a prístup k svetlu môžu urýchliť proces oxidácie tukov a tým aj vznik horkosti.
Kvalita maku: Nie všetok mak je rovnaký. Môže sa stať, že už pri kúpe maku obsahuje určitý podiel semien, ktoré sú poškodené alebo už čiastočne zoxidované, čo spôsobuje horkosť.
Čerstvosť je kľúčová: Pri kúpe maku sa snažte získať čo najčerstvejší produkt. Čerstvý mak má výraznú, orechovú chuť bez náznakov horkosti. Ak je to možné, kupujte mak od lokálnych predajcov, kde je vysoká pravdepodobnosť kvalitného maku. Mak nesmie byť dlho skladovaný.
Správne skladovanie: Mak skladujte na chladnom a suchom mieste, ideálne v tmavej a vzduchotesnej nádobe. Týmto spôsobom minimalizujete vystavenie vzduchu a svetlu, čo pomáha predĺžiť jeho čerstvosť. Ak máte väčšie množstvo maku, môžete ho skladovať v mrazničke, čo výrazne spomaľuje proces oxidácie.
Mletie až tesne pred použitím: Ak používate mletý mak, melte ho tesne pred použitím. Mletý mak má oveľa väčšiu plochu vystavenú vzduchu, čo urýchľuje oxidáciu. Čerstvo mletý mak si zachováva svoju chuť oveľa dlhšie ako mak, ktorý je mletý dopredu.
Pozor na starý mak: Ak máte mak, ktorý bol dlho uskladnený, vždy ho pred použitím ochutnajte. Ak má horkú chuť, radšej ho nepoužívajte, pretože môže znehodnotiť celý pokrm.
Rýchla spotreba: Ak už máte mak otvorený, snažte sa ho spotrebovať čo najrýchlejšie. Čím dlhšie je mak vystavený vzduchu, tým je väčšia šanca, že zhorkne.
V tom prípade sa začína záchranná akcia nielen maku, ale aj vašej reputácie. Obchod je ďaleko alebo je zatvorený, a vy ste v koncoch. Existuje však niekoľko tipov, ako zhorknutý mak vrátiť 'do obehu' !
Skúste mak opražiť na suchej panvici na miernom ohni. Praženie môže pomôcť zmierniť horkú chuť a zvýrazniť orechovú arómu. Dôležité je, aby ste mak pražili len krátko a neustále ho miešali, aby sa nespálil.
Horký mak môžete zmiešať s inými silne aromatickými alebo sladkými prísadami, ktoré prebijú horkosť. Napríklad:
Čokoláda: Pridanie roztopenej čokolády do mletého maku môže zakryť jeho horkú chuť.
Med alebo cukor: Sladidlá môžu zjemniť nepríjemnú chuť maku.
Sušené ovocie: Kombinácia s hrozienkami, sušenými slivkami alebo marhuľami môže pomôcť zamaskovať horkosť.
Ak je horkosť mierna, môžete stuchnutý mak stále použiť v pečení, kde sa jeho chuť stratí v kombinácii s ostatnými prísadami. Pridajte ho do cesta na koláče, buchty alebo muffiny, kde bude horkosť menej výrazná.
Ak máte väčšie množstvo stuchnutého maku, môžete skúsiť extrahovať z neho makový olej. Aj keď to môže byť pracné, olej môže mať miernejšiu chuť a môžete ho využiť napríklad v šalátoch alebo na ochutenie pečiva.
Ak je mak veľmi stuchnutý a jeho horká chuť je príliš silná, môže byť najlepšou možnosťou kompostovanie. Mak je organický materiál, ktorý sa dá kompostovať a vrátiť tak živiny späť do pôdy.
Aj keď stuchnutý mak nie je ideálny, tieto tipy vám môžu pomôcť využiť ho tak, aby ste nemuseli celé množstvo vyhodiť. Vždy však dbajte na to, aby ste mak ochutnali pred použitím v jedle, aby ste sa uistili, že jeho chuť nie je príliš nepríjemná.