Perilla krovitá nazývaná aj Čierna žihľava pôsobí ako prírodné antihistaminikum

02.09.2018Slovenské farmy
Perila krovitá patrí medzi najsilnejšie antihistaminiká na svete. Využíva sa pri liečbe alergií, astmy, kašla (zahlienenie). Vykazuje protizápalové, antikancerogenné, antioxidačné účinky.
Zdieľaj

V úvode tohoto krátkeho článku vám predstavujeme novú farmu na portáli www.odfarmara.sk , ktorá sa venuje pestovaniu veľmi užitočnej a zdraviu prospešnej rastlinky Perille krovitej (Perilla frutescens). Táto bylinka je veľmi zaujímavá a zdravá. O tejto bylinke a pestovaní nám viac už povie pani Jarmila, ktorá na pestovaniu venuje a zároveň ponúka túto jedinečnú bylinku cez portál odfarmara.sk

V prvom rade vás ako ďalšiu farmu vítame na našom portáli a sme veľmi radi, ze ste sa rozhodli ponúkať vaše produkty slovenským zákazníkom práve cez portál Odfarmara.sk . Môžete stručne predstaviť vašu farmičku, ako dlho fungujete, kedy ste začali s pestovaním a konkrétne v akej oblasti slovenska pestujete a na akej rozlohe ?

Dobrý deň. Na úvod by som sa vám chcela poďakovať za zverejnenie mojej ponuky na vašom portály. Naša rodinná farmička v rozlohe cca 40 árov sa nachádza v malej dedinke v južnej časti Slovenska. Pestujeme ovocie, rôzne druhy zeleniny a bylinky hlavne pre vlastnú spotrebu. Keďže s rodinou bývame v Bratislave a do záhrady chodievame len cez víkendy a dovolenky, pestovaniu sa venuje hlavne moja svokra. Nechcela byť v tomto článku spomenutá, nemohla som ju však vynechať. Sme jej vďační za každú úrodu :-)

Perillu frutescens sme začali pestovať na jar tohto roku, zatiaľ na „skúšku“, avšak sa nám krásne rozmohla. Keďže ju však nestíham spotrebovať, rozhodla som sa časť úrody ponúknuť ľuďom, ktorý nemajú možnosť alebo sa im jednoducho nedarí túto bylinku vypestovať a chceli by vyskúšať jej liečivé účinky.

Ako sme už uviedli vyššie pestujete práve Perillu krovitú (Perilla frutescens). Môžete nám predstaviť túto zaujímavú bylinku?

Perilla krovitá nazývaná aj Čierna žihľava pochádza z východnej Ázie, v poslednej dobe sa však práve kvôli jej liečivým schopnostiam rozmáha jej pestovanie aj u nás na Slovensku. Táto neobyčajná bylinka pôsobí ako prírodné antihistaminikum. Ocenia ju ľudia s alergiami či histamínovou intoleranciou, keďže potláča uvoľňovanie histamínu (osobná skúsenosť). Využíva sa pri liečbe atopickej dermatitídy, astmy, kašla či zahlienenia. Látky obsiahnuté v Perille krovitej vykazujú protizápalové, antioxidačné, antialergické a antidiabetické účinky.

Perilla krovitá

Pestovanie tejto bylinky nie je náročné. Je to jednoročná rastlina, obľubuje slnečné a teplé miesto, na pôdu však nemá zvláštne nároky, znáša i sucho. Na našej farmičke pestujeme zatiaľ dva druhy tejto bylinky, a to celozelenú Perillu frutescens var. frutescens a Perillu frutescens var. crispa, ktorá je bordového sfarbenia.

O Perille krovitej (ako aj o iných, ktoré pomáhajú v boji proti alergii) som sa dozvedela od pani Silvii Horeckej, ktorá je známa výživová konzultantka, lektorka varenia a autorka blogu Terapia jedlom.

Perilla frutescens je známa hlavne v Ázii , konkrétne jedena japonska univerzita sa venovala jej výskumu a zistili, ze pomáha pri dentálnych problémoch, užívanie znižuje baktérie v ústach atď ... aká je vaša osobná skúsenosť s liečivými schopnosťami Perilli krovitej?

Môjmu mladšiemu synovi bola pred dvoma rokmi diagnostikovaná polyvaletná potravinová alergia a inhalačné alergie. Úpravou stravy a pridaním vhodných byliniek (aj spomínanej Perilly krovitej) do stravy sa jeho stav výrazne zlepšil, potravinové alergie takmer vymizli. Inhalačné alergie ho počas sezóny žiaľ naďalej trápia a pravdepodobne práve kvôli spomínaným potravinovým alergiám má zatiaľ problémy s odbúravaním histamínu. Verím však, že sa časom aj tento „problém“ vyrieši :-)

Počas sezóny robievam synovi aj manželovi, ktorý taktiež trpí inhalačnými alergiami, odvar z perilly. Ich stav sa neraz po popíjaní takéhoto čaju výrazne zlepšil. Bylinka nám už pomohla aj pri liečbe kašľa či zahlienenia.

Dá sa využívať aj v kuchyni, napr. do šalátov, alebo ako korenie ?

Samozrejme, Perillu krovitú sa odporúča užívať vnútorne a pridávať do jedál. Ja osobne pridávam čerstvé listy do zeleninových šalátov, polievok (na konci varenia), pomazánok. Sušenou bylinkou posypávam napr. mäso. Tohto roku by som z nej chcela pripraviť ešte pesto.

Čo vás viedlo k tomu začať pestovať práve Perillu krovitú (Perilla frutescens)?

Perilla sa niekedy zháňa ťažko. V minulosti som ju kupovala v ázijských obchodoch v Bratislave, alebo sušenú cez eshop. Keďže ale máme vhodné podmienky a dostatok miesta, prečo neskúsiť si ju vypestovať. A poviem vám, je fajn mať celé leto po ruke prírodné antihistaminikum :-)

Ponúkate aj nejaké ďalšie produkty z Perilli krovitej ako napr. sušený čaj, esenciálne oleje, mydla a pod .. ?

Zatiaľ nie. Možno v sušenej podobe na jeseň, záleží od času a úrody. Budúci rok plánujeme aj pestovanie perilly v kvetináčoch a ponúkať už mladé rastlinky.

Pestujete aj nejaké ďalšie bylinky ?

Pestujeme bazalku, tymián, oregáno a veľmi dobre sa u nás darí koriandru. Tohto roku sme začali s pestovaním ligurčeka, senovky gréckej a čiernej rasce. Tieto bylinky zatiaľ pestujeme len pre vlastnú spotrebu.

Ako sa vám paci portál Odfarmara.sk ? :)

Oceňujem všetky možné „komunikačné kanály“, ktoré prepájajú slovenských farmárov, pestovateľov, chovateľov. Sama preferujem domáce produkty a vyhľadávam hlavne tie, ktoré my nedokážeme vypestovať či odchovať. Podporujem domácich producentov, pretože sama viem, koľko námahy a voľného času to stojí. Ale naozaj sa takáto obeta vyplatí. Zdravie máme len jedno. Možno sa na mňa teraz mnoho dovozcov nahnevá ale ja osobne by som zrušila dovoz všetkého, čo sa u nás doma dá poctivo vyprodukovať.

Váš portál síce poznám krátko, ale veľmi sa mi zapáčil. Spája ľudí, ktorí sú ochotní často krát ťažko pracovať aby vyprodukovali kvalitné výrobky. Na portáli sa ľahko orientuje a po registrácii a zadaní požiadavky na produkt už pracuje systém respektíve „hľadá“ za vás. Dobrý nápad :-)

Chcete si Perillu krovitú objednať priamo od pani Jarmily, stačí sa zaregistrovať!