Nie je to vôbec zložité a výsledok – sladké, šťavnaté plody – určite stojí za to. V tomto článku ti ukážeme, ako si vypestovať paradajky doma, či už máš záhradku, balkón alebo len parapet na okne.
Lepšia chuť – domáce paradajky chutia neporovnateľne lepšie ako tie zo supermarketu.
Máš ich pod kontrolou – vieš, čo si použil na hnojenie aj postrek.
Radosť z pestovania – sledovať, ako rastlinka rastie a prináša plody, je úžasný pocit.
Najlepší čas na výsev semienok paradajok je koniec marca až začiatok apríla. Ak si ich ešte nezasadil, stále nie je neskoro – začni práve teraz!
Semienka obľúbenej odrody paradajok
Výsevné misky alebo malé kvetináče
Substrát na výsev (ľahký a priepustný)
Fóliu alebo mini parenisko (na udržanie vlhkosti)
Vodu a trpezlivosť 😊
Použi čisté plastové alebo rašelinové kvetináčiky. Naplň ich substrátom do výšky cca 1 cm pod okraj a zľahka utlač.
Do každej nádobky vlož 2–3 semienka ale nemusíš. Zasyp ich vrstvou substrátu (asi 0,5 cm) a jemne zalej rozprašovačom alebo kanvičkou s jemným prúdom.
Prikry nádoby fóliou, alebo ich daj do mini pareniska. Udržiavaj teplotu 20–25 °C a dbaj na pravidelné vetranie, aby sa netvorila pleseň.
Semienka klíčia obvykle za 7–14 dní. Keď sa objavia prvé lístky, odstráň fóliu a presuň rastlinky na svetlé miesto – ideálne na parapet orientovaný na juh.
Keď majú rastlinky 2–3 pravé listy, presaď ich do väčších črepníkov. Každej rastlinke dopraj samostatný priestor a kvalitnejší substrát s trochou kompostu alebo hnojiva.
Umiestni ich na svetlé a teplé miesto.
Polievaj pravidelne, ale nie príliš, aby substrát nebol premokrený.
Ak ich pestuješ v interiéri, môžeš ich prihnojovať každé 2 týždne slabým roztokom hnojiva.
Po „troch zmrznutých“ (v polovici mája) môžeš sadenice vysadiť von – buď do záhrady, veľkého kvetináča, alebo vyvýšeného záhonu. Paradajky milujú slnečné miesto a pravidelné zalievanie. O tom si povieme viac v ďalšom článku 😉