Spravte zmenu, nakúpte na Veľkú noc od lokálnych farmárov

02.04.2019Rôzne
Práve teraz je ideálny čas urobiť vo vašom živote zmenu, skúste nakúpiť potraviny na váš Veľkonočný stôl cez www.odfarmara.sk od lokálnych farmárov. Domáce vajíčka, fantastické údené mäso, slovenské jahňacie, koláče atď. ....
Zdieľaj

Blíži sa Veľká noc a ľudia opäť aj tento rok zoberú útokom všetky obchodné reťazce a hypermarkety, aby si nakúpili dostatok jedla a nápojov na prichádzajúce sviatky, neuvedomujú si však, že ak by skúsili nakúpiť lokálne produkty, podporia tým hneď niekoľko dôležitých vecí súčasne.

1. Zdravé, lokálne vypestované a vyrobené potraviny.

Naše slovenské výrobky necestujú po celej planéte, preto nepotrebujú ani konzervačné látky, zbytočné postreky a chémiu. Ak navštíviš lokálneho pestovateľa alebo chovateľa vieš a vidíš ako tvoja zelenina, ovocie rástlo, kde rástlo, ako rástlo.

2. Ekológia

Ak nebudeš nakupovať potraviny, ktoré cestujú tisíce kilometrov na Slovensko, nebudú sa tieto potraviny nielen dovážať, ale ani vyrábať, uhlíková stopa týchto potravín je obrovská. Ak nakúpiš od svojho lokálneho farmára, nebudeš musieť trčať v zápche, platiť benzín, parkovné a ďalšie vedľajšie výdavky, ktoré si ani neuvedomujeme. Možno ,keď sa teraz obzrieš okolo seba, zistíš, že len niekoľko metrov niekto predáva vajíčka, syry, mäso a ďalšie produkty, pre ktoré nemusíš ísť 10 km tam a späť.

3. ZERO WASTE – NULOVÝ ODPAD

Pokiaľ nakupuješ lokálne produkty, veľa gazdov ti dá produkty rovno do tašky alebo odsype rovno do tvojej nádobky. Aj takéto slovenské farmy nájdeš na www.odfarmara.sk . Čiže, žiadne veľkokapacitné baliace linky s tonou plastového a baliaceho odpadu denne. Nie je nič krajšie, ako prísť domov s pocitom, že nemáš tašku plnú zbytočného odpadu.

4. Podporuješ svoj región

Či chceš alebo nechceš, je to tak. Tvoje peniaze, ktoré dáš tvojmu lokálnemu farmárovi mu pomôžu, opäť na budúci rok ti urobí radosť a niečo pre teba vypestovať alebo vyrobiť a samozrejme, dane, ktoré zaplatí tento farmár zostávajú na slovensku a tie zase pomáhajú pri rozvoji tvojho regiónu. Zisky z podnikania neodchádzajú do zahraničia ako v prípade hypermarketov, ktoré väčšinou vlastnia zahraničné spoločnosti s cieľom, čo najmenej investovať a čo najviac zarobiť.

5. Budujme si reálne sociálne väzby a priateľstvá

V dnešnej dobe veľmi veľa ľudí nepozná ani svojho suseda, nevedia, čo sa deje v ich obci, nemajú záujem a práve taká rodinná farma na kraji obce je ideálne miesto na stretávanie, výmenu informácii a budovania si dobrých vzťahov pri vínku alebo dobrom jedle. Skúste na Veľkú noc navštíviť nejakú farmu vo vašom okolí a podporte ju.

 

Prajeme vám krásne prežitie Velkonočných sviatkov

Velka noc - Velkonocne vajíčka