picnic icon
Chcem nakupovať
fruit icon
Chcem predávať

REGISTRÁCIA:

Registruj sa cez Facebook
Registruj sa cez Google
alebo registrácia cez email
Chcem Nakupovať

Registruj sa ako predávajúci

alebo registrácia cez email
Chcem konto

PRIHLÁSENIE

Slovenský med - Včelárstvo Dedinský
Slovenské Farmy

Včelárstvo Dedinský - med priamo od včelára

Včelárstvo Dušana Dedinského je zvláštne hneď niekoľkými spôsobmi. Včielky zbierajú med na chránenom území lúk a lesov v čistej prírode okolo Devínskej Kobyly a rieky Moravy. Stoja za ním skúsenosti štyroch generácií včelárov. A v neposlednom má ako jediné na Slovensku vyšľachtený vlastný chov včely - Devínčanky.

Včely lietajú do vzdialenosti 500 metrov vzdušnou čiarou a to v našom prípade zahŕňa oblasti Devínskej Kobyly, Sandbergu i území za hranicou Rakúska, kde je veľa malých bylinkových políčok. Aj na slovenskej strane sú nejaké polia, tie nám však robia iba problémy, včielky na nich hynú,“ povedal pre Od farmára Dušan Dedinský. 

Včelárstvo Dedinský - Devinska Nová Ves

Z jedného miesta veľa druhov medu

Agátový, lipový, repkový, kvetový či lesný med majú od vlastných včiel, Devínčaniek. „Na jednom mieste vieme vyprodukovať aj štyri druhy medu. Najprv kvitne repka, potom agát a po ňom začne kvitnúť lipa. A na jeseň máme zmiešaný med, v tom čase kvitnú na okolitých lúkach zaujímavé rastliny,“ pokračoval majiteľ včelárstva. Na otázku, ako vie, z ktorej rastliny včely práve nosia med, odpovedal: „treba sledovať čo práve kvitne.“ Lesný med majú aktuálne vypredaný, ale včielky už zarábajú na nový.  

Slovenský med

Okrem vlastného ponúkajú aj pohánkový a dokonca unikátny medovicový med od overených dodávateľov. Medovicový majú od včelára zo Spišskej Novej Vsi. Takýto med vzniká, keď sa na ihličnatých stromoch začne vytvárať sladká, lepkavá hmota, ktorú vylučuje hmyz cudzopasiaci na strome. Tú potom zbierajú včely. „Má desaťkrát viac minerálov ako klasický med a jeho zdraviu prospešné vlastnosti sú porovnateľné so svetoznámym manukovým medom z Austrálie a Nového Zélandu,“ opisuje Dušan Dedinský.

Slovenský med - včelárstvo Dedinský

Technológie

Včelstvá nedokrmujú cukrom, na prezimovanie im nechávajú dostatok ich vlastného medu. Aby si med uchoval chuťové, aromatické i výživové vlastnosti, osem hodín sa zohrieva na minimálnu teplotu 35 až 40°C a iba po dobu piatich minút sa ohreje na 50°C, aby sa v ňom rozpustili kryštáliky.

Takto vyrobený čerstvý klasický med je tekutý a číry. „Okrem toho, čo urobia včielky, aj my do toho dávame nejaké know-how. Každý med kryštalizuje a z toho kryštalického vyrábame rôzne pochutiny – so škoricou, kakaom, aróniou, citrónom, dokonca aj s kávou, čili i cesnakom,“ povedal D. Dedinský pre Devínsku televíziu DNT.

Aj na to majú zvláštnu technlógiu – krémový, alebo pastovaný med vzniká, keď sa kryštalizovaný med pomelie na špeciálnom mlynčeku.

Na nákup i za zážitkom

Okrem rôznych druhov medu ponúkajú vo svojom obchode v Devínskej Novej Vsi aj ďalšie výrobky od včiel – medovinu, propolisovú tinktúru i mastičku, vosk, sviečky… Dajú sa kúpiť aj na objednávku. V obchodíku vás radi oboznámia so všetkým, čo s medom a včelami súvisí – pravidelne robievajú aj Deň otvorených úľov. „Cez prázdniny nám sem chodia detské tábory dvakrát denne. Po nich budú chodiť školy, chceli by sme v tom pokračovať, keď to doba umožní,“ opisuje včelár ďalšie aktivity. Dušan Dedinský tu organizuje aj kurzy a na pomoc začínajúcim včelárom založil občianske združenie Včely pre všetkých.

Dušan je v poradí tretia generácia včelárov v rodine Dedinských po dedovi Gabrielovi a otcovi Eduardovi - ktorý sa venoval šľachteniu včelích kráľovien a ako jediný chovateľ na Slovensku vyšľachtil vlastný chov kraňskej včely. Pomenoval ju Devínčanka.

Dušan Dedinský je však prvý, kto sa v rodine včelárstvu venuje z povolania - založil na ňom svoje podnikanie. Aj najmladší Dedinský Marek, jeho syn, vo včelárstve vypomáha.

Dušan Dedinský po dobu 18 rokov dodával med aj do obchodných retaťcov, spolupráca sa však skončila. „Nedokázal by som pri neustále sa stupňujúcich požiadavkách odberateľa spĺňať požiadavky kvality. Rozhodol som sa preto ísť inou cestou,“ povedal pre Devínsku televíziu DTV.

Produkty z Včelárstva Dedinský si môžete objednať aj cez náš portal, stačí kliknúť na Včelárstvo Dedinský a zobrazia sa vám všetky včelie produkty v ponuke.

 

Máte radi slovenský med priamo od včelára? Potom nezabudnite sledovať náš Facebook. V spolupráci s Včelárstvo Dedinský sme pre vás pripravili zaujímavú sutaž!