Citrónová tráva pestovanie, použitie, charakteristika

12.05.2023Rôzne
Citrónová tráva, tiež známa ako lemongrass, je aromatická rastlina pôvodom z juhovýchodnej Ázie, ktorá sa dnes pestuje a používa v rôznych častiach sveta. Táto tráva má svieži, citrusový a ľahko korenistý chuťový profil a je často používaná na varenie a aromatizovanie jedál. Okrem toho má aj rôzne výhody pre zdravie, pretože obsahuje vitamíny, minerály a fytonutrienty.
Zdieľaj

Citrónová tráva má tenké a dlhé, svetlozelené listy, ktoré sú hladké a mierne lepkavé na dotyk. Rastlina má tiež úzke a hranaté stonky, ktoré rastú do výšky až 1,5 metra. Citronová tráva sa pestuje v teplých a vlhkých oblastiach, má rada dostatok slnka a vody.

Na Slovensku sa citrónová tráva môže pestovať v skleníkoch alebo na slnečných miestach v záhradách, kde sú vhodné klimatické podmienky. Pestuje sa buď zo semien alebo z materských rastlín. Na pestovanie sa odporúča použiť dobre priepustnú pôdu a pravidelne zalievať rastlinu, aby mala dostatok vody. Citronová tráva by mala byť pestovaná v mieste s teplotou okolo 20 až 30 stupňov Celzia. Darí sa jej aj v byte, kde si počas celého roka môžete dopriať citrónovú príchuť v BIO kvalite.

Ak chcete získať listy citrónovej trávy, môžete ich odstrihnúť, keď dosiahnu dĺžku asi 30 až 45 centimetrov. Listy by mali byť použité čerstvé alebo sušené, aby sa zachovala chuť a vôňa.

Citrónová tráva (Cymbopogon citratus) obsahuje rôzne zložky, ktoré jej dodávajú charakteristickú chuť a vôňu, ale aj terapeutické účinky.

Niektoré z týchto zložiek sú:

  •  Citral: Je to olejová zložka, ktorá sa nachádza hlavne v citrónovej a limetkovej kôre. V citronovej tráve sa nachádza vo veľkých množstvách a dáva jej charakteristickú vôňu. Táto zložka má antibakteriálne a antimykotické účinky a môže pomôcť pri liečbe zápalových ochorení.

  •  Myrcén: Je to aromatická zložka, ktorá sa nachádza v mnohých rastlinách, vrátane citrónovej trávy. Má relaxačné účinky a môže pomôcť zmierniť stres a úzkosť.

  •  Linalool: Je to aromatická zložka, ktorá sa nachádza v rôznych rastlinách, vrátane citrónovej trávy. Má upokojujúce účinky a môže pomôcť zmierniť stres a nespavosť.

  •  Geraniol: Je to aromatická zložka, ktorá sa nachádza v mnohých rastlinách, vrátane citrónovej trávy. Má antioxidačné účinky a môže pomôcť zlepšiť trávenie.

  •  Kyselina askorbová: Je to vitamín C, ktorý sa nachádza v mnohých ovocí a zelenine, vrátane citrónovej trávy. Má antioxidačné účinky a pomáha udržiavať zdravie kože a kostí.

Toto nie je úplný zoznam zložiek, ktoré sa nachádzajú v citrónovej tráve, ale sú to niektoré z hlavných zložiek, ktoré sú zodpovedné za jej chuť a vôňu, ako aj jej terapeutické účinky.

Pravidelne si z citrónovej trávy robim čaj a kombinácia mäta, materina dúška a citrónová tráva je jeden z mojich najobľúbenejších čajov.

Pozrite si bylinky a korenie v našej sekcii, ktorá je pravidelne aktualizovaná.