Cukety a ich výsev

22.04.2024Rôzne
Cukety sú bohatým zdrojom vlákniny, vitamínov C a K, a minerálov ako draslík a mangán. Táto zelenina je tiež nízkokalorická a obsahuje antioxidanty, ktoré prispievajú k zdraviu pokožky a srdca. V kuchyni sa cuketa dá využiť na mnoho spôsobov: môže sa grilovať, smažiť, pečiť alebo pridať do polievok, šalátov, cestovín a omáčok. Je to skvelá voľba pre tých, ktorí hľadajú ľahké a výživné jedlo plné chuti.
Zdieľaj

Cukety a ich výsev. Cuketa je nenáročná rastlina na pestovanie, ktorá má podlhovasté sýtozelené plody. Plody cukety sú zároveň veľmi chutné na konzumáciu. Cuketa obsahuje mnoho cenných živín, vitamínov a minerálov. Cuketa obsahuje najmä vápnik, horčík, železo, provitamín A, vitamín C ako aj vitamíny skupiny B. Či už cukinu pripravíte ako polievku, omáčku alebo len tak ugrilujete, vždy sa vám odvďačí lahodnou chuťou. Treba tiež spomenúť, že cuketa má málo kalórií a je ľahko stráviteľná.

Kedy vysievame cuketu?

Cukety vysievame do voľnej pôdy v období mesiacov máj až začiatok júna. Dôležité je, aby sa pôda vyhriala na aspoň 15 ⁰C. Cuketa rastie najlepšie pri teplote medzi 20 ⁰C a 30⁰C.

Cuketa

Aké stanovište je vhodné pre cuketu?

Pre cuketu nájdite slnečné miesto, ktoré nie je vystavené vetru. Pôda pre cuketu by mala byť humózna, kyprá a vlhká. Cuketa potrebuje ľahšiu až stredne ťažkú hlinitopiesočnatú pôdu. Cuketa si vyžaduje PH pôdy okolo 5,5 – 6,5.

Ako pripraviť miesto pre výsev cukety?

Ak sa rozhodnete vysiať cuketu, miesto pre cuketu dôkladne zbavte buriny, prekyprite motykou a rovnomerne zapracujte kompost. Miesto pre výsev zarovnajte a vytvorte plytšie hniezda. Do hniezd s mierne prevýšeným okrajom nalejte vodu a nechajte vodu vsiaknuť. Do hniezd vložte 2 až 3 semená a opatrne zahrňte pôdou. Neskôr nechajte najsilnejšiu rastlinu a ostatné odstráňte. Myslite tiež na to, aby mali cukety dostatok miesta. Pre lepšie podmienky pestujete aspoň 3 cukety. Cukety výdatne zalievajte. Cukety zbierajte pravidelne, keď dorastú do asi do 20 cm. Menšie cukety majú jemnejšiu chuť.

Cuketa kvety

Ako skladovať cukety?

Cukety skladujte v miernom chlade s teplotou medzi 7⁰C až 10⁰ C, najlepšie v chladničke, a to v priestore určenom pre zeleninu. Čerstvá cuketa vydrží v chladničke dva až tri týždne. Aby vám cuketa vydržala dlho v chladničke, uskladňujte ju nepoškodenú spolu so stopkou. Ak by bola šupka poškodená, mohla by cuketu napadnúť pleseň. V chladnejšom prostredí cuketu neskladujte, lebo priveľmi zmäkne. Aby ste nemuseli cuketu dlho skladovať, pre inšpiráciu vám odporúčame knihu plnú receptov od Lenky Požárovej "Což takhle si dát...Cukety"

 

Akú cuketu nekonzumovať ?

Pozor, nikdy nekonzumujte horkú cuketu. Horkosť je dôkazom  prítomnosti tzv. kukurbitacínov, ktoré môžu vyvolať črevné a žalúdočné ťažkosti, ktoré môžu byť spojené s hnačkou a so zvracaním.

 

 

Zdroj:

Záhrada (urob si sám), Vysievame cukety, máj 2024