Arónia (Aronia melanocarpa) je opadavý ker, ktorý patrí do čeľade ružovitých (Rosaceae). Je známa svojimi tmavými, takmer čiernymi plodmi, ktoré sú bohaté na živiny a majú vysoký obsah antioxidantov. Arónia je vytrvalá rastlina, ktorá môže dosiahnuť výšku až 2,5 metra a je odolná voči rôznym klimatickým podmienkam, čo z nej robí ideálnu plodinu pre pestovanie v rôznych oblastiach.
Odkiaľ pochádza arónia?
Pôvod siaha do Severnej Ameriky, kde rástla divoko v lesoch a na okrajoch riek. Pôvodní obyvatelia Ameriky ju používali nielen ako potravu, ale aj ako liečivú rastlinu. V Európe sa rozšírila v 18. a 19. storočí, najmä vďaka ruským botanikom, ktorí ju začali pestovať v botanických záhradách. Dnes je pestovaná po celom svete, najmä v oblastiach s miernym a chladnejším podnebím.
Aké odrody arónie poznáme a ako chutia jednotlivé odrody ? Prečo má Arónia takú trpkú chuť ? Aj to sa dočítate ďalej ...
Existuje niekoľko odrôd arónie, ktoré sa líšia nielen vzhľadom, ale aj chuťou a obsahom živín. Najznámejšie sú tri hlavné druhy:
Aronia melanocarpa (čierna arónia): Má tmavé, takmer čierne plody s mierne trpkou, kyslastou chuťou. Táto trpkosť je spôsobená vysokým obsahom tanínov a antokyanínov, ktoré sú silnými antioxidantmi a majú sťahujúci účinok na chuťové poháriky.
Aronia arbutifolia (červená arónia): Plody tejto odrody sú menšie a červené. Chuť je menej trpká v porovnaní s čiernou aróniou a viac sladká.
Aronia prunifolia (purpurová arónia): Táto odroda je krížencom medzi čiernou a červenou aróniou a má purpurové plody. Chuť je vyvážená medzi trpkosťou a sladkosťou.
Aké látky obsahuje arónia ?
Plody arónie sú skutočným pokladom, pokiaľ ide o obsah živín. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, vitamínu K, kyseliny listovej a vitamínu E. Sú tiež bohaté na minerály ako železo, mangán a horčík. Čo však robí aróniu skutočne výnimočnou, je jej vysoký obsah antioxidantov, najmä antokyanínov a flavonoidov, ktoré prispievajú k boju proti voľným radikálom a znižujú riziko chronických ochorení.
Čo sa z arónie vyrába?
Dá využiť na výrobu rôznych produktov, ktoré si zachovávajú jej zdravotné prínosy. Medzi najobľúbenejšie patria:
- džúsy a sirupy: Vyrábajú sa lisovaním čerstvých plodov arónie, pričom si zachovávajú väčšinu svojich živín a antioxidantov.
- džemy a marmelády: Arónia sa často používa na výrobu džemov a marmelád, ktoré sú obľúbené pre svoju jedinečnú chuť.
- sušené plody: Sušené plody arónie sú skvelým snackom, ktorý si môžete vychutnať kedykoľvek a kdekoľvek napr. aj v takej čokoláde
- prášky a extrakty: Z arónie sa vyrábajú aj prášky a extrakty, ktoré sa pridávajú do rôznych potravín a nápojov pre zvýšenie ich nutričnej hodnoty.
Arónia je vďaka svojim zdravotným prínosom a všestrannému využitiu jednou z najcennejších rastlín, ktoré by nemali chýbať v našej strave. Jej pestovanie je pomerne jednoduché a plody môžu byť skvelým doplnkom nielen v kuchyni, ale aj v prevencii a liečbe rôznych zdravotných problémov. Ak hľadáte prírodný spôsob, ako posilniť svoje zdravie, arónia je určite správna voľba.